Czy warto żuć gumę? Czy dzieci powinny to robić czy raczej nie? Z jednej strony podkreśla się jej korzyści, takie jak ochrona przed próchnicą, z drugiej zwraca uwagę na negatywne oddziaływanie na staw skroniowo-żuchwowy. Przyjrzyjmy się więc z bliska wadom i zaletom żucia gumy.
Żując gumę stymulujemy wydzielanie śliny, która naturalnie przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Przede wszystkim wspomaga ona szczoteczkę, obmywając nasze zęby z resztek pokarmu. Ponadto dostarcza niezbędnych składników mineralnych, enzymów oraz przeciwciał, które chronią przed próchnicą oraz podnosi pH w jamie ustnej. Innymi słowy, kiedy zjemy coś bogatego w cukier, ślina neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie. Żując gumę pobudzamy ślinianki do jeszcze większej produkcji tej zbawiennej dla naszych zębów substancji. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, kiedy nie możemy umyć zębów po posiłku, szczególnie takim, który zawiera dużo cukrów.
Czy każda guma do żucia ochrania zęby?
Niestety nie. Tylko gumy do życia bez cukru przyczyniają się do ochrony zębów i są dla nich korzystne dlatego należy zapoznać się ze składem podanym na opakowaniu. Bardzo często pojawiają się na nim informacje, iż produkt nie zawiera cukru i jest bezpieczny dla jamy ustnej. Stowarzyszenia stomatologiczne takiej jak np. ADA (American Dental Association) czy OHF (Oral Health Fundation) wyrażają zgodę na umieszczenie ich logo na produktach spełniających normy, tak, aby konsument wiedział, że jest to produkt nie zagrażający zdrowiu zębów.
Dlaczego bezcukrowe gumy są słodkie?
Gumy do żucia bez cukru mają jednak w składzie zastępcze środki słodzące takie jak sorbitol czy ksylitol, które nadają im słodki smak, nie powodują przy tym próchnicy, a nawet działają zapobiegawczo.
Jakie są wady żucia gumy?
Zbyt długie lub zbyt częste żucie gumy może doprowadzić do pewnych dolegliwości. Po pierwsze guma ze względu na swoje składniki ma właściwości przeczyszczające. Dlatego na opakowaniu znajduje się informacja, aby nie spożywać jej w dużych ilościach. Efekty przeczyszczające mogą pojawić się po spożyciu przez osobę dorosłą około 15 listków gumy dziennie.
Z nadmiernym żuciem gumy wiążą się również problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, który odpowiada za otwieranie ust. Jego przetrenowanie może doprowadzić do nadmiernego ścierania się zębów, bólu mięśni, głowy i uszu oraz zaburzeń w przemieszczaniu się żuchwy. Dodatkowo mogą pojawić się migreny i trudności z prawidłowym przeżuwaniem pokarmów. Leczenie dysfunkcji tego stawu jest bardzo długie i uciążliwe. Aby zapobiegać jego uszkodzeniu zaleca się żucie gumy jednorazowo nie dłużej niż przez 20 minut.
Czy dzieci mogą stosować gumy do żucia?
Według nowych zaleceń polskich ekspertów dotyczących żywienia, dzieci mogą używać bezcukrowej gumy do żucia od około czwartego roku życia. Wcześniejsze jej stosowanie nie jest zalecane ze względu na ryzyko zadławienia. Dzieciom najlepiej proponować gumy zawierające ksylitol, które nie tylko pomogą w dbaniu o zęby, ale również mogą stanowić świetny substytut słodyczy.
Wbrew powszechnej opinii, połknięcie gumy do żucia nie zagraża jej przyklejeniem się do ściany żołądka. Śluz znajdujący się w przewodzie pokarmowym chroni przed komplikacjami. Dlatego, jeśli Twoje dziecko połknie gumę, nie panikuj – jego organizm sam sobie z nią poradzi.
Żucie gumy może być dodatkowym sposobem na ochronę naszych zębów. Jej stosowanie niewątpliwie wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej, ale należy zachować umiar. Może ona stanowić uzupełniający element codziennej higieny, jednak nie zastąpi niezbędnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak szczotkowanie pastą z fluorem czy nitkowanie zębów.