Nieprzyjemny zapach z ust dziecka może mieć wiele przyczyn dlatego jeśli się pojawi, należy udać się do stomatologa, aby postawił odpowiednią diagnozę. Czasem, u źródeł problemu są niewielkie zmiany, ale niekiedy takie objawy mogą oznaczać znacznie poważniejsze dolegliwości.
W większości przypadków przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust (tzw. halitozy) jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Tę przypadłość wywołują bakterie żywiące się resztkami pokarmowymi zalegającymi w przestrzeniach międzyzębowych, na języku czy w innych zaniedbywanych miejscach. Braki higieniczne przyczyniają się do rozwoju próchnicy, która w zaawansowanej formie może powodować infekcje miazgi zęba. Ta choroba może doprowadzić do patologicznych zmian okołowierzchołkowych oraz do powstania ropy gromadzącej się pod korzeniami zębów. Infekcja czasem nie daje dolegliwości bólowych przez długi czas, zmiana nie jest widoczna gołym okiem, a jej jedynym objawem jest właśnie przykry zapach. Do poprawnej diagnozy może być potrzebne zdjęcie rentgenowskie zainfekowanego zęba.
Zadbaj o higienę
Na nieprawidłowości w higienie jamy ustnej szczególnie narażone są dzieci, które ze względu na ograniczone zdolności manualne, często nie potrafią dokładnie oczyścić jamy ustnej. Dlatego eksperci zalecają, aby do czasu osiągnięcia przez nie wieku wczesnoszkolnego, rodzice kontrolowali szczotkowanie i w razie potrzeby poprawiali mycie. W odkryciu zaniedbywanych miejsc mogą pomóc tabletki lub płyny wybarwiające płytkę nazębną, a w czyszczeniu powierzchni stycznych zębów – specjalne szczoteczki miedzyzębowe. Dzieci powinny mieć szczotkowane zęby dwa razy dziennie przez około dwie minuty. Ponadto należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, tak, aby ewentualne zmiany chorobowe zostały wcześnie wykryte i wyleczone.
Nie tylko zęby!
Jeśli dentysta stwierdzi, że zęby są zdrowe, następnym „podejrzanym” o powodowanie halitozy są zmiany chorobowe w tkankach jamy ustnej. Mogą to być m.in. stany zapalne dziąseł, a także afty i pleśniawki. Poza tym nieprzyjemny zapach może towarzyszyć infekcjom gardła oraz migdałków. Jeśli okaże się, że problem nie ma źródeł w obrębie jamie ustnej, należy udać się do lekarza rodzinnego. W zależności od podejrzewanych przyczyn skieruje on do odpowiedniego specjalisty lub/i zleci dodatkowe badania. Czasem przykry zapach może pochodzić nie z ust, a z przewodu pokarmowego. Wówczas dolegliwość ma prawdopodobnie podłoże gastryczne i jest związana np. z występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego czy nieprawidłową (np. zbyt ciężkostrawną) dietą dziecka.
Bądź czujny
Chociaż sam nieprzyjemny zapach z ust najczęściej nie jest objawem groźnych chorób to może być uciążliwy dla otoczenia i powodować przykrość dla dziecka, szczególnie jeśli przebywa już w przedszkolu i rówieśnicy dokuczają mu z powodu tej dolegliwości. Dlatego warto zbadać przyczyny wystąpienia halitozy i podjąć ewentualne leczenie. Tym bardziej, że najczęściej wystarczy regularna i sumienna higiena, aby pozbyć się przykrego kłopotu.