Zdrowie przyszłej mamy odgrywa bardzo dużą rolę w ogólnym rozwoju jej dziecka. Dotyczy to również zdrowia jej zębów, które mogą wpłynąć na stan całego organizmu kobiety w ciąży, a w konsekwencji również jej malucha.
Przyjmowanie kwasu foliowego, odstawienie używek, szczegółowe badania – to najczęściej pojawia się na liście czynności, które możemy wykonać zanim rozpoczniemy starania o dziecko. Do tego zestawienia przyszła mama koniecznie powinna dodać wizytę u dentysty. Przed zajściem w ciążę należy upewnić się, że wszystkie zęby są wolne od próchnicy, a dziąsła zdrowe i bez ognisk zapalnych. Ze względu na zmiany hormonalne i towarzyszące temu okresowi dolegliwości, jama ustna kobiety jest bardziej narażona na różnego rodzaju zaburzenia. Należy przy tym pamiętać, że choroby jamy ustnej mogą mieć poważne skutki dla przebiegu ciąży.
Choroby przyzębia zwiększają ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu nawet trzykrotnie!
Wyleczone zęby pozwolą na oczekiwanie na narodziny dziecka niezakłócone bólem lub infekcjami spowodowanymi próchnicą. Ponadto, kompleksową kontrolę powinien przejść przyszły tata. Badania naukowe wskazują bowiem na związek chorób jamy ustnej, a także złej higieny z problemami z płodnością.
W ciąży u stomatologa
Wbrew utartej opinii, podczas ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby. Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbyć się w 3-4 i 8 miesiącu. Najlepszym okresem na leczenie stomatologiczne jest czas pomiędzy 14-20 tygodniem, ale może być ono przeprowadzone przez całe 9 miesięcy, co więcej ciężarnej przysługują dodatkowe świadczenia refundowane przez NFZ . Uszkodzenia mechaniczne powierzchni szkliwa.
Uważaj na zęby, jeśli masz nudności
Bardzo ważnym aspektem dbania o zęby przez ciężarną jest higiena jamy ustnej w przypadku nudności i wymiotów, które występują najczęściej do szesnastego tygodnia ciąży. Aby nie uszkadzać mechanicznie powierzchni szkliwa, po ich pojawieniu się, usta należy wypłukać, a szczotkowanie wykonać dopiero po upływie pół godziny. Mycie bezpośrednio po wystąpieniu wymiotów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji nadwrażliwości zębów. Ponadto, w przypadku, gdy w ciąży występują nudności, wymioty czy refluks żołądkowo-przełykowy należy kilka razy dziennie płukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (mała łyżeczka na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody).
Na problemy z dziąsłami w ciąży
Kobiety w ciąży, właśnie w tym okresie, są szczególnie narażone na problemy z dziąsłami. Mogą one zacząć krwawić, puchnąć, zmieniać wygląd. Winę za to ponoszą wydzielane hormony, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dlatego w II i III trymestrze, gdy dolegliwości ze strony dziąseł są najbardziej uciążliwe, zalecone jest stosowanie płynów z chlorheksydyną i ksylitolem. Roztwór chloroheksydyny (0.12%) stosuje się codziennie, ale nie bezpośrednio po szczotkowaniu. Należy zaczekać przynajmniej pół godziny, aby nie likwidować działania pasty do zębów.
Dbaj o zęby jeszcze bardziej
O zdrowie uzębienia i dziąseł kobieta w ciąży powinna dbać jeszcze dokładniej niż zwykle. Według najnowszych zaleceń przyszła mama powinna myć zęby pastą z fluorem, który jest niezbędny w profilaktyce próchnicy, dwa razy dziennie. Jeśli chodzi o płyny do płukania jamy ustnej należy wybrać bezalkoholowe roztwory, przy czym:
● płyny z zawartością 0,02% NaF stosujemy 2 razy dziennie,
● płyny z zawartością 0,05% NaF stosujemy 1 raz dziennie.
Kolejnym zaleceniem jest codzienne nitkowanie przestrzeni pomiędzy zębami. Można do tego używać nie tylko nici dentystycznych, ale także specjalnych szczoteczek. Dodatkowym elementem pomagającym w czyszczeniu zębów może być irygator wodny, ale nie zastępuje on zabiegów z użyciem nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych.
Aby dokładnie dowiedzieć się jak należy dbać o zęby, jak je efektywnie szczotkować, jak używać nici itp warto udać się do stomatologa, bądź higienistki stomatologicznej, którzy wytłumaczą dokładnie które z wymienionych zabiegów są najbardziej wskazane.