Konferencja zamykająca projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w dniu 23 listopada 2016r. Na wydarzeniu eksperci nie tylko podsumowali efekty czterech lat prowadzenia programu, ale również dyskutowali nad innymi rozwiązaniami umożliwiającymi skuteczną walkę o zdrowe uśmiechy dzieci.
Problem zapobiegania próchnicy wśród najmłodszych został kompleksowo omówiony w wykładach poświęconych m.in. rozwiązaniom edukacyjno-organizacyjnym w różnych krajach Europy, występowaniu próchnicy u dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku żłobkowym, a także podczas debaty dotyczącej roli samorządów w prowadzeniu działań profilaktycznych ukierunkowanych na choroby jamy ustnej wśród najmłodszych. Na liście prelegentów znaleźli się czołowi eksperci ds. stomatologii, przedstawiciele władz lokalnych i centralnych, a także instytucji medycznych i naukowych w tym m.in.:
● prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk – Krajowy Konsultant Stomatologii Dziecięcej,
● Erica Placella z SDC Eastern Europe and Central Asia Health Advisor,
● prof. dr hab. Maria Borysewicz-Lewicka, Kierownik Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Przewodnicząca Rady Programowej projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”,
● prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Na konferencji odbyła się również premiera poradnika dla samorządów, organizacji pozarządowych oraz placówek szkolnych i wychowawczych, który przedstawia dobre praktyki w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych. Ponadto przedstawione zostały wyniki klinicznych badań porównawczych zdrowia jamy ustnej przeprowadzonych wśród 200 poznańskich przedszkolaków.
Konferencja zwieńczyła największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny – „Dzieciństwo bez próchnicy”, skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Podsumowania projektu dokonała prof. dr hab. Maria Borysewicz-Lewicka, Kierownik Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Przewodnicząca Rady Programowej projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” , jak również zrobiono to w ramach specjalnie nagranego filmu z relacją z zajęć edukacyjnych w przedszkolu.
Wideorealcja z konferencji dostępna jest na portalu Youtube.