Tematem wydarzenia jest zapobieganie chorobie próchnicowej u dzieci w Polsce. Problem ten zostanie kompleksowo omówiony w ramach wykładów poświęconych m.in. rozwiązaniom edukacyjno-organizacyjnym w różnych krajach Europy, występowaniu próchnicy u dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci w wieku żłobkowym, a także podczas debaty dotyczącej roli samorządów w prowadzeniu działań profilaktycznych ukierunkowanych na choroby jamy ustnej wśród najmłodszych. Na liście prelegentów znajdują się czołowi eksperci ds. stomatologii, przedstawiciele władz lokalnych i centralnych, a także instytucji medycznych i naukowych w tym m.in.:
● prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk – Krajowy Konsultant Stomatologii Dziecięcej,
● Erica Placella z SDC Eastern Europe and Central Asia Health Advisor,
● prof. dr hab. Maria Borysewicz-Lewicka, Kierownik Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Przewodnicząca Rady Programowej projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”
● Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka ,
● Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka, Ministerstwo Zdrowia
Konferencja wieńczy największy ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny – „Dzieciństwo bez próchnicy”, skierowany do dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, położnych, lekarzy pediatrów. Projekt powstał z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia, jest realizowany w latach 2012-2016 przez lidera projektu – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi w Polsce. Finansowanie zapewnia Szwajcaria w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przy współfinansowaniu Ministerstwa Zdrowia. Patronat Honorowy nad Projektem „Dzieciństwo bez próchnicy” objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.
Konferencja odbędzie się 23 listopada 2016r. w godzinach od 11:00 do 16:00 w sali A Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, przy ul. Przybyszewskiego 37.
Swoje uczestnictwo można zgłosić do dnia 10 listopada 2016 r. drogą elektroniczną wysyłają maila na adres: agata.wiencis@dobocom.pl) lub telefoniczną dzwoniąc pod numer: +48 883 303 540