PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION

Profilaktyka prowadzona w dzieciństwie wpływa na całe życie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Moderator: Zdzisław

Profilaktyka prowadzona w dzieciństwie wpływa na całe życie.

Postautor: Zdzisław » 10 gru 2014, 21:27

Zęby mleczne też są ważne.
Dbanie o zęby mleczne można rozpocząć już w okresie płodowym, gdyż wówczas zaczynają kształtować się zawiązki zębów. Dlatego ważne jest właściwe odżywianie się przyszłej matki. Prawidłowa dieta zawierająca odpowiednie ilości białka, soli mineralnych i witamin sprzyja kształtowaniu się zawiązków zębowych w życiu płodowym.
Warto dbać o zęby mleczne i regularnie kontrolować je podczas wizyt stomatologicznych, na których uzyskamy odpowiednie informacje na temat higieny, zapobiegania próchnicy i ewentualnym wadom zgryzu. Skuteczna profilaktyka zależy od wiedzy rodziców, dziadków, opiekunów oraz współpracy z dentystą i pediatrą.
Stosując się do tych zasad można uniknąć wielu nieprzyjemnych doznań bólowych i spowodować, że dziecko nie będzie miało złych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym w przyszłości.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Re: Profilaktyka prowadzona w dzieciństwie wpływa na całe ży

Postautor: Zdzisław » 13 gru 2014, 18:53

Ten program został nadany 2014-01-21 ale warto obejrzeć pierwsze 6 minut => Program
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Bakterie powodujące próchnicę.

Postautor: Zdzisław » 10 lut 2015, 10:47

Bakterie powodujące próchnicę pojawiają się w jamie ustnej dziecka kilkanaście miesięcy przed wystąpieniem objawów klinicznych próchnicy, a najintensywniejsza kolonizacja występuje między 19 a 31 miesiącem życia dziecka. Głównym źródłem tych bakterii jest ślina rodziców, zwłaszcza matek. Im później jama ustna małego dziecka zostanie skolonizowana przez bakterie, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia u niego choroby próchnicowej. Profilaktyka próchnicy w wieku niemowlęcym powinna być skoncentrowana na działaniach, które będą opóźniać zasiedlenie jamy ustnej dziecka przez bakterie.
Z jednej strony, należy zalecać matkom unikanie zachowań i czynności, podczas których mogłyby przekazać dziecku ślinę zakażoną bakteriami próchnicotwórczymi (nie należy oblizywać łyżeczek i smoczków dziecka ani używać przyborów toaletowych należących do niego). Z drugiej, u rodziców dziecka, zwłaszcza u matek, konieczne jest obniżenie poziomu tych bakterii. Im niższy jest poziom bakterii u matek, tym później i mniej intensywnie kolonizowana jest jama ustna dziecka. Dlatego w ramach profilaktyki próchnicy wczesnej u dzieci szczególną opieką należy otoczyć ich matki i wdrożyć następujące działania:
• przeprowadzić sanację jamy ustnej matki,
• wymagać od matki regularnego wykonywania zabiegów higienicznych,
• zastosować środki przeciwbakteryjne, które skutecznie obniżają liczbę bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej matki.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Jaką szczoteczkę wybrać?

Postautor: Zdzisław » 15 lut 2015, 17:16

sz.jpg
sz.jpg (71.04 KiB) Przeglądany 287922 razy
Co powinniśmy wiedzieć kupując szczoteczkę do zębów dla naszych pociech?
Szczoteczki dla dzieci różnią się od tych przeznaczonych dla dorosłych. Szczoteczka dla najmłodszych powinna mieć zaokrąglone krawędzie, miękkie i zaokrąglone włosie. Należy pamiętać, że dziąsła dzieci są bardziej wrażliwe zwłaszcza w okresie ząbkowania. Miękka szczoteczka dokładniej usunie resztki pokarmu znajdującego się między zębami, szczotkowanie nie będzie bolesne i nie zniechęci dziecka. Na opakowaniu szczoteczki widnieje informacja dla jakiego wieku dziecka jest ona przeznaczona. Jest to orientacyjne oznaczenie. Głowica szczoteczki powinna być mała, tak żeby pozwoliła na swobodne manewrowanie podczas szczotkowania, dobrze jeżeli ma specjalną powierzchnię do oczyszczania języka i policzków. Uchwyt szczotki powinien być odpowiedniej wielkości, żeby dziecko mogło trzymać go jedną ręką, dobrze jeżeli ma on powierzchnię antypoślizgową. Od około 3 roku życia można stosować szczoteczkę elektryczną, zapewni ona więcej zabawy na jakiś czas. Szczoteczki te są głównie przeznaczone dla starszych dzieci, które myją zęby z małą pomocą lub już bez pomocy dorosłych. Dodatkowo elektryczne szczoteczki podczas mycia mogą świecić lub grać melodię, co niektórym dzieciom podoba się (rodzicom może mniej :) ). Raczej nie należy używać wyłącznie szczoteczek elektrycznych ale na zmianę z ręczną (dotyczy to również dorosłych).
Ważne jest dostosowanie szczoteczki do upodobań dziecka dlatego warto, żeby uczestniczyło ono w jej zakupie, dzięki temu chętniej będzie myło zęby oraz będzie miało lepszą zabawę. Dla dziecka ważniejszy jest wygląd zewnętrzny szczoteczki niż jej praktyczność. Na rynku dostępna jest duża gama kolorów i kształtów. Są szczoteczki dla dziewczynek, na których znajdują się obrazki księżniczek, wróżek itp. oraz dla chłopców z umieszczonymi rysunkami aut, robotów czy też dinozaurów.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Co zrobić, żeby dzieci zaczęły jeść warzywa?

Postautor: Zdzisław » 01 mar 2015, 11:41

Co zrobić, żeby dzieci zaczęły jeść warzywa?
Dziecko najbardziej jest otwarte na poznawanie zdrowych smaków między 4 a 6 miesiącem życia. Trzeba zwrócić uwagę na to kiedy dziecko zacznie wysyłać nam sygnały, że jedzenie go interesuje. Wkłada rączki do buzi, z zaciekawieniem obserwuje co jedzą rodzice, podwoiło masę urodzeniową. Wówczas możemy już zacząć podawać nowe produkty ale jednosmakowe, nadal karmiąc piersią. Nie podajemy zupy zmiksowanej z marchwi, selera i innych warzyw. Żeby umożliwić dziecku poznanie smaku jednej rzeczy, codziennie podajemy małą ilość kolejnego smaku, jednego dnia marchewkę, drugiego brokuły, następnie np. kalafiora itd. W momencie kiedy nasz maluszek zaczyna akceptować warzywa, możemy rozszerzyć jego dietę i podać mu owoce, które są bardziej słodkie i chętniej spożywane. Warzywa bogate są w witaminy i co ważne w porównaniu z owocami nie zawierają cukrów. Tylko często trudno namówić dzieci, żeby jadły warzywa.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Co zrobić, żeby dzieci zaczęły jeść warzywa?

Postautor: Zdzisław » 01 mar 2015, 11:42

Co robić w przypadku starszych dzieci, które chętnie jedzą owoce ale gorzej jest z warzywami?
Nie należy zmuszać i nic na siłę. Posiłki należy podawać o określonych porach bez podjadania między nimi. Ale kiedy dziecko wraca z przedszkola i jest głodne, wtedy można podać mu np. marchewkę pokrojoną na mniejsze kawałki. Bardzo często dziecko w takim momencie chętnie po nią sięgnie. Dziecko czasem odrzuca surówki i sałatki, które zawierają drobno pokrojone warzywa. Tymczasem okazuje się, że woli warzywo o kształcie frytki, które weźmie do ręki i będzie chrupać. Zamiast robić na obiad sałatkę, lepiej pokroić warzywa właśnie w ten sposób i podawać je całej rodzinie, nie tylko dziecku bo ono uczy się od nas również przez obserwację i naśladowanie. Jedzmy w miłej atmosferze, bo stres nie sprzyja poznawaniu nowych rzeczy. Nie zniechęcajmy się jeżeli za pierwszym razem nam się nie uda. Poznanie i zaakceptowanie nowego smaku wymaga trochę czasu i cierpliwości. Im dziecko jest starsze, tym więcej tych prób potrzebuje. Większość dzieci zjada nową potrawę dopiero po 10-15 próbach. Rodzice, rezygnują już po 2-3 próbach, co jest wykorzystywane przez dzieciaki do sterowania dorosłymi w zakresie tego, co w końcu trafia na ich talerz. Możemy dać dziecku wrażenie decydowania zamieniając pytanie: „Na co masz ochotę?" na: „Czy zjesz do obiadu brukselkę, czy fasolkę szparagową?". Nie dajemy wyboru niejedzenia warzyw, to rodzice powinni decydować o tym co je ich dziecko, żeby było zdrowe i dobrze się rozwijało. Nie nagradzajmy dziecka słodyczami za to, że ładnie zjadło obiad. Ograniczmy niezdrowe przekąski między posiłkami. Postarajmy się, żeby posiłki wyglądały na talerzu apetycznie, kolorowo i interesująco. Dobrym sposobem na nauczenie dzieci jedzenia różnorodnych potraw jest wspólne przygotowywanie posiłków, nawet kosztem większego bałaganu.
Warto dołożyć starań, żeby dziecko regularnie jadło warzywa. Będzie to miało korzystny wpływ na zdrowie, w tym również na zęby.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Lakierowanie czy lakowanie?

Postautor: Zdzisław » 14 mar 2015, 14:19

Lakierowanie czy lakowanie?
Lakierowanie zębów jest to zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu każdej powierzchni wszystkich zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru, który uwalnia się stopniowo i dlatego korzystne oddziaływanie fluoru na zęby jest o wiele dłuższe niż w przypadku past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej. Zabieg ten jest stosowany również przy nadwrażliwości zębów na zmiany temperatury i dotyk np. przy szczotkowaniu. Lakierowanie można stosować w każdym wieku.
Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnieniu bruzd i zagłębień głównie zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Głębokość i konfiguracja bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie podczas szczotkowania. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem występowania pierwszych ognisk próchnicy. Można lakować również zęby mleczne. Istotne jest, żeby zęby były zdrowe. Lakowanie najlepiej jest wykonać tuż po całkowitym wyrżnięciu zęba.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Tajemnice próchnicy.

Postautor: Zdzisław » 11 cze 2015, 13:23

Tajemnice próchnicy.
Próchnica jest chorobą zmineralizowanych tkanek zęba (szkliwa i zębiny). Powodują ją działania kwasów wytwarzanych z cukrów przez bakterie obecne w jamie ustnej.
Badania molekularne wykazały, że głównym źródłem zakażenia bakteriami próchnicotwórczymi jest dla noworodka matka. Nieleczona próchnica oraz zła higiena jamy ustnej matki stwarza ryzyko zakażenia dziecka bakteriami próchnicotwórczymi. Może do tego dojść podczas karmienia, zabiegów
higienicznych, pocałunków i szczególnie szkodliwych zwyczajów jak oblizywanie smoczka lub łyżeczki dziecka.
Dlatego, tak ważne jest, aby dzieci używały jedynie własnej łyżeczki, a ich smoczek powinien być zawsze czysty.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Profilaktyka fluorkowa.

Postautor: Zdzisław » 01 paź 2015, 11:27

Negatywne opinie na temat stosowania związków fluoru są często spowodowane brakiem rozróżniania fluoryzacji egzogennej (kontaktowej) od endogennej (ogólnoustrojowej).
Fluoryzacja egzogenna to stosowanie pianek, roztworów, żeli fluorowych, past do zębów, płukanek z fluorem, lakierowanie. Natomiast fluoryzacja endogenna polega na przyjmowaniu dawek fluoru z wodą pitną, pożywieniem, w formie tabletek lub kropli podawanych przez dłuższy czas.
Przed rozpoczęciem stosowania profilaktyki fluorkowej należy udać się do dentysty. Stosując się do zaleceń unikniemy niekorzystnych oddziaływań. Warto też sprawdzić jaka jest zawartość fluoru w lokalnej wodzie pitnej. Od 6 miesiąca do 2 roku życia powinno się stosować u dzieci pastę z fluorem o stężeniu 500ppm przy podejrzeniu nieprzestrzegania
zaleceń dotyczących ilości pasty lub na terenach, gdzie stężenie fluoru w wodzie pitnej przekracza 1 mg F/litr, gdy rodzice przestrzegają zaleceń lekarskich, należy stosować śladową ilość pasty zawierającej 1000 ppm. Dla dzieci od 2-6 roku życia zaleca się również pasty z fluorem ale o stężeniu niższym, czyli 1000 ppm fluoru. Dopiero powyżej szóstego roku życia zaleca się stosowanie pasty z fluorem ogólnie dostępnej, przeznaczonej dla osób dorosłych, czyli o zawartości 1450ppm fluoru. Dane dotyczące stężenia fluoru w paście można znaleźć na opakowaniu pasty. Współcześnie zaleca się ograniczenie ilości pasty do zębów z fluorem w okresie zagrożenia fluorozą oraz stosowanie jej wyłącznie pod nadzorem rodziców co najmniej do 7 roku życia. Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej rekomenduje u dzieci do 6 roku życia ograniczenie ilości pasty nakładanej na szczoteczkę do wielkości ziarna groszku, tj. około 0,2 grama.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Profilaktyka fluorkowa cd.

Postautor: Zdzisław » 01 paź 2015, 11:28

Zdarzają się sytuacje, kiedy opiekunowie w przedszkolach mają obawy co do stosowania profilaktyki fluorkowej. 19 września pisaliśmy o zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolu, przypomnę fragment:
"do szczotkowania należy stosować pasty z fluorem wysokiej jakości, dostosowane do wieku dzieci", "zaangażowanie opiekunów przedszkolnych jest istotne dla kształtowania prawidłowych nawyków w zakresie szczotkowania zębów". Dodam, że każde dziecko powinno otrzymywać pastę do zębów ze swojej tubki i korzystać wyłącznie ze swojej szczoteczki. Niedopuszczalne jest nakładanie pasty przez dziecko "dyżurne" wszystkim dzieciom, tymbardziej że oczekując na swoją kolej trzymają szczoteczki w buzi.
Awatar użytkownika
Zdzisław
 
Posty: 56
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:23

Następna

Wróć do Profilaktyka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości