Strona 1 z 1

Cukier

Post: 08 cze 2015, 22:34
autor: Karolina
Obniżenie cukru w diecie nie jest tylko wskazane ze względów dentystycznych. Dane napływające z innych części świata pokazują, że zbyt dużo cukru w diecie powoduje liczne powikłania zdrowotne.
Szef brytyjskiego odpowiednika NFZ (NHS) ostrzega rodziców przed „truciem” własnych dzieci przez podawanie im zbyt dużo cukru.

Simon Stevens twierdzi, że rodzice muszą wziąść odpowiedzialność za dietę swoich dzieci, ponieważ inaczej grożą im takie choroby jak cukrzyca, choroby układu krążenia i nowotwory. Stevens podaje, że plaga otyłości jest nowym „paleniem” i nawołuje producentów żywności, aby zmniejszyli zawartość cukru w produktach.

Szef NHS proponuje, aby rodzice dawali dzieciom wodę i mleko zamiast soków oraz napojów gazowanych, a także, aby zamiast słodyczy dzieciom podawać owoce oraz warzywa.

Czy wiesz, że:

- to cukier jest bardziej odpowiedzialny za otyłość, niż brak aktywności fizycznej
- jeden na pięć nowotworów jest spowodowanych otyłością

Obrazek

Re: Cukier

Post: 08 gru 2015, 10:25
autor: Karolina
Jaka ilość cukru jest bezpieczna w diecie dziecka?
Według Amarykańskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia Serca (American Heart Fundation) w diecie dziecka optymalną ilością cukru są trzy łyżeczki dziennie.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ilość cukrów nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Dla dorosłej kobiety jest to około 5 łyżeczek dziennie.
W całym tym rozliczeniu chodzi przede wszystkim o cukry dodawane do produktów poprzez producentów żywności czy też podczas gotowania. Do cukrów takich zaliczamy także te pochodzące z miodów, soków, koncentratów owocowych czy syropów takich jak glukozowo-fruktozowy.
Warto sprawdzać, ile cukru zjadają nasze dzieci.
Przykładowo:
1 puszka napoju typu Cola - 7 łyżeczek cukru
1 butelka napoju typu Kubuś - 6.5 łyżeczek cukru
1 jogurt owocowy - 4 łyżeczki
1 tabliczka czekolady mlecznej z orzechami - 9.5 łyżeczek cukru
Cukier najlepiej ukrywa się w napojach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego ile cukru wypijają ich pociechy. Nawet w małej butelce smakowej wody mineralnej mogą być ukryte, aż dwie łyżeczki.
Warto pamiętać, że najlepszym sposobem ugaszenia pragnienia u dziecka jest czysta, niegazowana woda.
Nadmiar cukru nie tylko powoduje próchnicę, ale także cukrzycę, zaburzenia pamięci, otyłość, problemy z układem krwionośnym i wiele innych zaburzeń.
Zadbajmy o zdrowie naszych dzieci- nie podawajmy im produktów niebezpiecznych dla ich rozwoju.

Re: Cukier

Post: 19 lis 2016, 16:59
autor: Magdalena55
to prawda, jest go mnóstwo wszędzie...tzreba by miec naprawdę silną wole, dużo czasu zeby dziecko zdrowo się odzywiało...tylko tym co zdrowe. piec ciastka, pieczywo, robić samemu owocowe jogurty, nauczyc od małego pić wodę- to podstawa...i samemu rob ić soki, suszyć owoce na przekąski...to było by cudowne, ale...nie zawsze się da to wszytsko, ale oby jak najczesciej;)

Re: Cukier

Post: 24 lis 2016, 21:01
autor: Karolina
Warto rozpocząć od małych kroków, od małych zmian. I na pewno sie uda zawalczyć o dobrą dięte i zdrowe zęby.