Strona 1 z 3

Dla każdego coś ciekawego.

Post: 14 gru 2014, 11:50
autor: Zdzisław
Smartszczoteczka Taka ciekawostka dla rodziców.

Gryzaczek

Post: 14 gru 2014, 11:50
autor: Zdzisław
Ząbkowanie, to często trudne chwile w życiu dziecka.
Wypełniony żelem lub wodą gryzaczek, schłodzony w lodówce ale nie w zamrażarce, łagodzi swędzenie i ból dziąseł.
Zanim podasz go dziecku sprawdź czy nie ma ostrych brzegów. W czasie ząbkowania rozpulchnione dziąsła są bowiem szczególnie podatne na zakażenia.
Żeby uniknąć bolesnych zmian zapalnych w buzi dobrze jest też raz dziennie sparzyć gryzaczek.

Dziecko w samolocie.

Post: 14 gru 2014, 14:51
autor: Zdzisław
Lot samolotem, to już dzisiaj codzienność, natomiast pomysłowość rodziców czasem bywa niezwykła. Przygotowali oni zestaw dla ewentualnego współpasażera.
"Witaj nieznajomy, mam na imię Madeline. 17 grudnia skończę roczek, a to jest mój pierwszy lot. Postaram się zachowywać jak najlepiej, ale chcę z góry przeprosić jeżeli przestanę być spokojna, przestraszę się lub rozbolą mnie uszka. Mama i tata przygotowali dla Ciebie tę torebkę z kilkoma gadżetami. Znajdziesz w niej też zatyczki do uszu, gdyby moje serenady nie były dla Ciebie tak przyjemne, jak są dla moich rodziców."
foto

Czy wiesz, że:

Post: 08 sty 2015, 10:19
autor: Zdzisław
:arrow: Co najmniej przez 30 minut po spożyciu produktów kwaśnych takich jak owoce cytrusowe, cola i inne napoje gazowane, jabłka, soki owocowe, herbaty owocowe nie powinno się szczotkować zębów. Kwasy zawarte w tych produktach demineralizują powierzchowną warstwę szkliwa i szczotkowanie zębów tuż po ich spożyciu zwiększa podatność na próchnicę.
Idealne pH w ustach oscyluje wokół 7, podczas gdy kwaśne rzeczy mogą mieć pH na poziomie nawet 2,5, czyli podobne do octu. Najpierw należy przepłukać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej co przyspieszy powrót do normalnego pH. Żucie niektórych substancji może zwiększyć produkcję i przepływ śliny, która w naturalny sposób redukuje wysoki poziom kwasowości. Dobrą opcją są gumy do żucia bez cukru.

Jogurty light.

Post: 15 sty 2015, 14:37
autor: Zdzisław
Osoby które spożywają jogurty owocowe często sięgają po produkty typu "light" czy "bez tłuszczu". Producenci kusząc obniżonym poziomem tłuszczów, dodają do takich smakołyków dużą ilość węglowodanów. Zawarty w produktach nabiałowych wapń oczywiście korzystnie działa na nasze uzębienie ale jego pozytywny wpływ podważany jest przez nadmiar cukrów.
Lepszym pomysłem będzie zakup jogurtu naturalnego lub maślanki i dodanie do nich owoców.

Tak czy nie?

Post: 19 sty 2015, 12:00
autor: Zdzisław
:?: Czy szczoteczka do zębów może zostać zastąpiona przez gumę do żucia?
Nie. Guma do żucia bez cukru, może być przydatna w chwili kiedy nie mamy możliwości użycia szczoteczki, ponieważ oprócz działania mechanicznego pobudza wydzielanie śliny niezbędnej do naturalnego oczyszczenia jamy ustnej.

:?: Czy ssanie kciuka jest szkodliwe?
Tak. Długotrwałe ssanie kciuka i smoczka ma znaczący wpływ na ustawienie ząbków, dlatego też trzeba eliminować te nawyki najpóźniej po pojawieniu się pierwszych ząbków.

:?: Czy dziecko może zasypiać z butelką w buzi?
Nie. To najlepszy sposób na narażenie dziecka na próchnicę butelkową powodującą szybkie zniszczenie koron zębów przednich.

:?: Czy zamiast gryzaczka można podać niemowlakowi skórkę chleba?
Nie. Skórka może być zbyt twarda i chropowata, może spowodować uszkodzenie dziąseł i infekcje. Odgryziony kawałek może spowodować zakrztuszenie się i wymioty.

Re: Dla każdego coś ciekawego.

Post: 21 sty 2015, 12:53
autor: Zdzisław

Czy wiesz, że:

Post: 26 sty 2015, 11:59
autor: Zdzisław
Czy wiesz, że:
:!: szkliwo pokrywające zęby jest najtwardszą tkanką organizmu człowieka
:!: w Polsce (w zależności od miejsca i czasu badań) próchnicę ma 30% trzylatków, 50% sześciolatków i ponad 80% dwunastolatków
:!: 18% dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty
:!: ponad 40% osób w wieku 65-74 lat jest bezzębnych

Re: Czy wiesz, że:

Post: 26 sty 2015, 20:54
autor: Zdzisław
Nasz program ma na celu dokonanie zdecydowanych zmian w statystykach przedstawionych w poprzednim poście. W jakim stopniu uda nam się dotrzeć do świadomości rodziców i wielu innych osób mających wpływ na stan uzębienia naszych pociech i jednocześnie przyszłości naszego społeczeństwa, okaże się po zakończeniu programu.

Słodziki 1

Post: 01 lut 2015, 16:11
autor: Zdzisław
Badania wykazały, że średnio co trzeci Polak dodaje aż 2-3 łyżeczki cukru do każdej filiżanki herbaty albo kawy, a przecież cukier znajduje się w wielu produktach spożywczych: sokach, napojach gazowanych, ciastkach, cukierkach itd.
Nadmiar cukru w diecie niekorzystnie wpływa na zdrowie. Prowadzi do przybierania na wadze, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób serca, przyczynia się do powstawania problemów skórnych i oczywiście zwiększa częstotliwość występowania próchnicy. Nie musimy jednak całkowicie rezygnować ze słodkiego smaku. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po takie produkty jak: miód, stewia, cukier brzozowy (ksylitol), erytrytol i inne.
Czy słodziki są bezpieczne?
Choć wszystkie substancje słodzące przed dopuszczeniem na rynek są dokładnie badane, nie można być jednak wobec nich zupełnie bezkrytycznym. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć długotrwałych skutków ich stosowania.