PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO
PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH
THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION

Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów?

Moderator: Karolina

Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów?

Postautor: Karolina » 23 lut 2015, 11:56

Oto kilka propozycji jak skłonić maluchy do czyszczenia ząbkow:

1. Kalendarz mycia ząbków (dostępny jest do wydrukowania na naszej stronie: http://www.zebymalegodziecka.pl)

Do kalendarza można też używac małych naklejek- nagród z ulubionymi postaciami z bajek.

2. Odliczanie czasu przy użyciu Kuchennego minutnika, bądź specjalnych klepsydr.

3. Kolejnym sposobem może być znalezienie ulubionej piosenki z bajki i mycie zębów podczas jej trwania.

4. Bardzo ważne jest, aby samemu być dobrym przykładem dla dziecka. Kiedy dziecko nie chce umyć ząbków można spróbować zabawę w naśladowanie rodzica, który sam myje zęby. Warto wtedy zachęcic malucha, aby naśladował dorosłego.

5. Dzieci uwielbiają zabawę, dlatego do mycia ząbków można zaprosić zabawki. (Ważne, aby zabawki miały swoją własną szczoteczkę, którą nie dzielą z dzieckiem).

6. Dzieci muszą wiedzieć dlaczego warto myć zęby. W internecie można znaleść wiele bajek mówiących o tym jak i dlaczego warto dbać o zęby.

7. Kto z nas nie lubił wiersza Tuwima "Lokomotywa"? Podczas mycia ząbków można dziecku recytować wiersz i w jego rytm wykonywać ruchy kól lokomotywy (ważne jest, aby nie używać zbyt dużej siły podczas szczotkowania, aby nie podrażnić dziąseł dziecka).

8. Dzieci uwielbiają się brudzić i stąd przysłowie, ze zdrowe dziecko to brudne dziecko. Podczas szczotkowania można zrobić konkurs robienia bąbelków z pasty. Jest to niezmiernie "brudny" sposób, dlatego z doswiadczenia polecamy wykonywać go podczas kąpieli.
Wiele dzieci, które nie lubi myć zęby tak własnie zaczynało swoją przygodę ze szczoteczką.
Karolina
 
Posty: 22
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:21

Re: Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów?

Postautor: Magdalena55 » 04 gru 2016, 17:54

tzreba zachęcać, zdecydowanie...próboac uatrakcyjnić własnie piosenką, timerem, fajną szczoteczką, kubkiem, smaczną pastą...ja jestem włąsnie na etapie wybierania prezentu dla chrześniaka i pomyślałąm o zetsawie fajnym ze zwierzątkami...kubek, szczotka...Adas nie lubi myć zębów więc taki dodatek do prezentu głównego...a znalazłam fajny zestaw na *** Mysle ze powinno zdać egzamin...poprzednio kupiłam klepsydrę naklejaną na kafelki:)
Magdalena55
 
Posty: 11
Rejestracja: 17 lut 2016, 0:29


Wróć do Higiena jamy ustnej dzieci w wieku 1-3 lat

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron